Nazrime do slovníka slovenského jazyka. Píše sa v ňom, že skriňa je väčší kus nábytku na úschovu vecí (šiat, potravín a pod.) Väčšina z nás si spája skriňu s oblečením, a preto jej automaticky vyhradíme dostatok miesta v spálni, prípadne v detskej či študentskej izbe. Skriňa má však svoje opodstatnené miesto aj v predsieni, hale či chodbe. Ukážeme vám 5 tipov, ako ju zakomponovať do predsieňového nábytku.
1. Voľne stojacia šatníková skriňa
Pri výbere skrine nás často ovplyvňuje veľkosť predsiene. Predovšetkým panelákové byty ponúkajú malý vstupný priestor, postačujúci akurát na menší botník alebo úzku vysokú policovú či vešiakovú skriňu. Vo väčších halách sa môžu realizovať interiéroví dizajnéri. Aj vy môžete byť dizajnérom vo svojej vlastnej predsieni. Uprednostnite rozmery a kvalitu pred štýlom. Skriňa má byť predovšetkým praktická a dostatočne veľká, aby ste do nej uschovali všetko, čo potrebujete. Charakter tejto naoko bezvýznamnej miestnosti môžete zvýšiť, ak správne zvolíte ďalší nábytok a doplnky. Poobzerajte sa po predsieňovej zostave, ktorá okrem skrine pozostáva napríklad aj z botníka, komody, vešiakového panela či zrkadla.
2. Vstavaná skriňa
Najviac efektná je vstavaná skriňa. Iba skriňa vyrobená na mieru dokáže zúžitkovať každý centimeter v miestnosti. Ponúka dostatok úložného priestoru. Vnútorné rozloženie si môžete rozvrhnúť sami. Vešiaková tyč vám poslúži na ramienka s dlhším oblečením, plášťami a kabátmi. Na police zas poukladajte doplnky ako kabelky, klobúky. Vstavaná skriňa v chodbe je ideálne úložisko pre drobnosti, pre ktoré neviete nájsť iné miesto. Vyplňte police praktickými boxami, ktoré vám pomôžu udržať organizovaný poriadok.
3. Vstavaná skriňa so zrkadlom
Skrine s posúvacími dverami nie sú nijakou novinkou. Takáto skriňa je ideálnym riešením do malej predsiene. Dvere pri otváraní nezasahujú do priestoru. Zrkadlo zas dokáže znásobiť v miestnosti svetlo a opticky ju zväčší. V takomto prípade dizajnéri odporúčajú voliť výraznejší vzor podlahy alebo steny ozdobiť tapetou či umeleckým dielom. Odraz v zrkadle je tak zaujímavejší a pútavejší. Predsieň predsa nemusí byť fádna a nudná.
4. Šatník ako samostatná miestnosť
Tí šťastnejší sa môžu pochváliť samostatným šatníkom. V súčasnosti sa pri plánovaní domu čoraz viac počíta s miestnosťou pre oblečenie. Nie je nezvyčajné, že dvere takýchto šatníkov ústia práve do vstupnej haly. Súčasťou šatníka môže byť aj skrinka na topánky či vešiakový systém na šatky, šály alebo dáždniky. Pozor však na jednu vec. Takýto šatník je často obeťou našej nedbalosti. Namiesto kabátov a plášťov v ňom skladujeme aj športové náčinie, tiež nástroje pre domácich majstrov. Šatník sa mení na sklad náradia a stráca tak svoj význam.
5. Pod schodmi
Hľadáte miesto pre šatník? Ste zúfalí z nepraktického dispozičného riešenia vašej vstupnej haly? Ak z vašej predsiene vedie schodisko na druhé poschodie, pouvažujte o šikovnom využití priestoru pod ním. Obráťte sa na výrobcu, ktorý vám na mieru rozvrhne a následne podľa požiadaviek vyrobí šatníkový systém. Šuplíky, regály na kolieskach, vysúvacie skrinky s vešiakovou tyčou, botník. Možností je niekoľko. Šikovný majster si hravo poradí aj so schodiskom atypického tvaru.
Text:PR